Zapiski z rocznego pobytu w stolicy Yunnanu, Kunmingu.
Blog > Komentarze do wpisu

Yunnańskie Mniejszości - Tytułem wstępu.

Nuda, Panie, w państwie chińskim. A że jestem przeziębiona i z racji dużej ilości wolnego czasu głównie szwędam się po różnych blogaskach, stwierdziłam, że może dorzucę coś do własnego, żeby jakby komuś się nudziło tak jak mi, to mógł się tu przyszwędać i przeczytać coś nowego. 

No i tak dumając, cóżby tu stworzyć (emo relację z chińskiej komunikacji miejskiej? Emo na temat cenzury internetu? Emo o tym, jak tęsknię za razowym chlebem?)*, doszłam do wniosku, że trzeba dodać merytorycznego kontentu do blogaska. W końcu jestem tym pół-sinologiem już nie aż tak in-spe!

A że Yunnan znany jest głównie z tego, że jest taka herbata i że jest dużo mniejszości narodowych, to jako niezbyt zapalona niezbyt wielbicielka herbaty postanowiłam zająć się mniejszościami właśnie. 


Żaden porządny cykl blogaskowy nie może się obyć bez "tytułem wstępu" (tak myślę. W sumie to nie czytałam aż tak wielu cykli blogaskowych. Ale porządek musi być, 对不对?), to na początek trochę wiadomości o mniejszościach narodowych w Chinach ogółem.

Większością są, jak zapewne czytelnikowi wiadomo, Hanowie (汉族), którzy według cenzusu z 2010 roku (zh) stanowią 91,51% populacji Chińskiej Republiki Ludowej. Pozotawia to 8,49% populacji - czyli po przeliczeniu na liczby, które mówią nam coś więcej, jakieś 114 milionów ludzi - należącej do różnych nie-hanowskich grup etnicznych.


Choć według danych zebranych podczas cenzusu w 1964 liczba narodowości, do których przynależność deklarowali ankietowani przekroczyła 180 (link-zh link-eng) , ChRL za stosowne uznała zmniejszenie tej niebotycznej liczby do 54 (plus Han, w 1979 liczba rozpoznawanych mniejszości zwiększyła się o Jinu /基诺/).
Co z pozostałymi? Niektóre z nich zostały uznane ze część tych oficjalnych 54/55 (czyli, na przykład, Mosuo /摩梭/ są uznawani za Naxi /纳西/, Szerpowie /夏尔巴/ za Tybetańczyków /藏族/, a Aynu /艾努/  - nie mylić z TYMI Ajnami /阿伊努/ ;-) - za Ujgurów /维吾尔/, z którymi zresztą się za bardzo nie lubią), niektóre (w tym na przykład Żydzi /犹太/ czy Yamato /大和/) są mniejszościami "niesklasyfikowanymi" (未识别民族, "niesklasyfikowanych" obywateli jest ponad 700k), a reszta... No, nie wiadomo, co z resztą. 


Nie znalazłam online szczegółowych danych na temat populacji poszczególnych prowincji wybadanych w 2010, więc posłużę się danymi z 2000 roku, kiedy to mniejszości narodowe stanowiły 33,41% ogólnej populacji Yunnanu. Jako że w skali kraju wzrost liczby ludności nie-hanowskiej postępuje szybciej, niż wzrost liczby ludności hanowskiej (polityka jednego dziecka jest mniej restrykcyjna w stosunku do mniejszości), najprawdopodobniej stosunek ten przesunął się nieco na korzyść mniejszości. W 1990 roku doliczono się w Yunnanie przedstawicieli aż 51 mniejszości narodowych (link-eng link-eng) , z czego ludność dwudziestu pięciu przekracza(ła) 5000. Nowsze statystyki na ten temat są dla mnie w tej chwili nieznajdowalne, ale jak już się wychoruję i w ogóle to założę sobię tę kartę biblioteczną i sprawdzę, czy istnieją jakieś papierowe publikacje z nowszymi danymi. 


Także tyle tytułem wstępu. Na pierwszy ogień wzięta zostanie - a jakże! - nieuznawana oficjalnie mniejszość Mosuo (która według ChRL jest częścią mniejszości Naxi). Zapraszam niedługo ;-)

 


* Nie lękaj się Czytelniku, wszystkie te emo już wkrótce w Twoim domu!

 

wtorek, 08 listopada 2011, oldziekill

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: