Zapiski z rocznego pobytu w stolicy Yunnanu, Kunmingu.
Blog > Komentarze do wpisu

Heijing

Żyła sobie kiedyś w Yunnanie pani o imieniu Li A (李阿), która posiadała czarnego byka. Pewnego razu ów byk przepadł gdzieś, a że to był całkiem niezły byk, jego właścicielka postanowiła go poszukać. I znalazła go, pijącego wodę ze studni. Jak dokładnie byk może pić wodę ze studni nie do końca umiem sobie wyobrazić, a legendy są dosyć niejednoznaczne w tej kwestii. Tak czy inaczej, jako że byk musiał przejść spory kawałek do tej studni, właścicielka pomyślała, że chyba woda w niej musi być jakaś specjalna. No i faktycznie, okazała się być słona. Najwyraźniej nikt przed bykiem tego nie zauważył, bo dopiero wtedy we wiosce nazwanej na cześć genialnego byka Solną Studnią Czarnego Byka (黑牛盐井) rozpoczęła się produkcja soli.

Dziś miejscowość ta nazywa się Heijing (黑井 - Czarna Studnia). Jako że wąskie uliczki i doskonale zachowane budynki są żywcem wyjęte z czasów dynastii Ming i Qing, dziś mogący się pochwalić tysiącletnią historią Heijing otrzymał status starego miasteczka (黑井古镇) - podobnie jak Stare Miasto w Dali. Jednakże, w przeciwieństwie do Dali i Lijiangu (丽江 - inne znane stare miasto w Yunnanie), nie jest jeszcze aż tak popularny wśród turystów, w związku z czym można tam doświadczyć prawdziwego, chińskiego klimatu. Gdyby nie znaki wypisane na niektórych domostwach, oznajmiające, że wewnątrz są pokoje do wynajęcia, trudno byłoby się domyślić, że turyści w ogóle zapuszczają się do tej otoczonej wysokimi górami miejscowości. 

W Heijingu zatrzymują się tylko dwa pociągi dziennie - jeden z Kunmingu do znajdującego się w Sichuanie Panzhihua, drugi zaś - z Panzhihua do Kunmingu. Choć Heijing jest zdecydowanie bliżej Kunmingu, niż Dali, jedzie się tam z grubsza równie długo - tyle, że w dzień i siedząc, a nie leżąc. Pociąg ów zatrzymuje się bowiem na każdej możliwej stacji - a jest ich po drodze sporo - a na domiar złego, na wielu z nich stoi po dobre 15-20 minut, przez co te 180 kilometrów pokonuje się przez dobrych sześć-siedem godzin. Jednakże jest to męczarnia, przez którą warto przejść, ponieważ Heijing jest doprawdy malowniczym miejscem.

Piękny jest zarówno naturalny krajobraz, jak i ten zmodyfikowany przez człowieka - wysokie góry poprzecinane gdzieniegdzie polami uprawnymi, świątynie i pagody rozsiane po szczytach i zboczach, a przede wszystkim położone po dwóch stronach rzeki wąskie, urokliwe uliczki zamknięte między niskimi domami z zadartymi dachami. Miasteczko nie jest zbyt duże, więc 2-3 dni w zupełności wystarczą, by obejrzeć najważniejsze miejsca - my pojechalismy tam w sobotę (na miejscu byliśmy w okolicach 13:00), wróciliśmy zaś niedzielnym pociągiem odjeżdżającym ze stacji w okolicach południa. Gdyby nie ograniczenia czasowe narzucone przez plan zajęć na uniwersytecie, warto by było pokręcić się jeszcze jeden dzień, bo nie do wszystkich zakątków w górach wokół miasteczka udało nam się dotrzeć, aczkolwiek jako że koszt pociągu do Heijingu to jedyne 15 yuanów, myślę, że jeszcze tam zawitam i to nadrobię. 

Inne koszta, z jakimi nalezy się liczyć przy podróży do Heijingu, to opłata za wejście do Starego Miasteczka (30 yuanów, w tej cenie wliczone jest zwiedzanie każdego możliwego zabytku, w tym starej kopalni soli), nocleg (my zapłaciliśmy 20 yuanów za noc, w całkiem porządnych warunkach - czysto, ciepła woda - jeśli chodzi o nocleg, to choć sami zamawialiśmy go telefonicznie, myślę że nie byłoby problemu ze znalezieniem czegoś już na miejscu), dojazd z dworca kolejowego do samego miasteczka - bryczka kosztowała nas po 3 yuany od osoby, no i jedzenie.

W Heijingu polecić można suszoną wołowinę ganba (干巴), którą zresztą polecam nie tylko tam, ale akurat w Heijingu, z tego co zauważyłam, każda restauracja miała ją w swoim menu. Poza tym, jeśli ktoś w restauracji zaproponuje wam grzyby, nie odmawiajcie - są przepyszne. Rano warto zapuścić się na targ, gdzie dostać można różne świeże owoce (trafiliśmy na przykład na najsłodsze granaty na świecie), a także różnorakie ciastka i jeśli ktoś byłby zainteresowany - mięso i warzywa. Poza tym, wyprawa na targ pozwala przyjrzeć się trochę takim "prawdziwym Chinom", które zdecydowanie trudniej uchwycić w dużym mieście.

Być może nie powinnam pisać o Heijingu, bo im więcej materiałów na jego temat (pojawił się on już w moim przewodniku, choć tekst o nim ma ledwie kilka linijek), tym większa groźba, że w przyszłości zmieni się w taką samą, gwarną atrakcję turystyczną, jak Dali czy Lijiang. A duża część uroku tego miejsca wynika właśnie z kameralnej, spokojnej atmosfery chińskiego małego miasteczka. Cóż, miejmy nadzieję, że chmara zwiedzających jeszcze przez najbliższych parę lat oszczędzi ten urokliwy zakątek.

Edit: Dorzucam dwa zdjęcia z mojej suszarki (ach, może kiedyś będzie mnie stać na prawdziwy aparat...), a jeśli ktoś chciałby obejrzeć porządniejsze obrazki z Heijingu, to zapraszam pod link.

Heijing

Krajobraz wokół Heijingu

wtorek, 18 października 2011, oldziekill

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: krzysiek, *.broad.km.yn.dynamic.163data.com.cn
2011/10/29 03:16:11
Hej. Poznaliśmy się wczoraj wieczorem na imprezie. Bardzo fajny wpis, pewnie też się wybierzemy. Pozdro!
-
2011/10/30 19:39:22
Hej, dzięki za komentarz, cieszę się, że wpis Ci się podobał i że zachęciłam was być może do odwiedzenia Heijingu. Od Martyny mam numer telefonu do bardzo sympatycznej pani wynajmującej tam pokoje, daj znać, jakby miał się przydać ;-)